۹ استثنا برای حکم تخلیه که مستاجران باید بدانند

با اجباری‌شدن تمدید قراردادهای اجاره در دوره کرونا تعداد دعواهای موجر و مستأجر در شورای حل اختلاف افزایش یافته و به…

یک شنبه 1400/07/04 11:29 دسته بندی: اخبار مسکن کد خبر: 193074 ۹ استثنا برای حکم تخلیه که مستاجران باید بدانند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه همشهری، مجتمع‌های شورای حل اختلاف نسبتاً شلوغ است و گویا بیشترین سهم از پرونده‌های جاری با اختلاف به دعواهای اجاره مسکن اختصاص دارد؛ صاحب‌خانه‌هایی که به‌دنبال دریافت حکم تخلیه ملک خود هستند و مستأجرانی که آمده‌اند تا به پشتوانه مصوبه ستاد مقابله با کرونا، جواب محکمه‌پسندی به صاحب‌خانه بدهند و سر جای خود بنشینند.

پرش‌های قیمت مسکن در سال‌های اخیر، تأثیر مستقیمی بر رشد قیمت اجاره مسکونی داشته و در این میان، مصوبه تمدید اجباری قراردادهای اجاره به‌واسطه جلوگیری از تخلیه تورم مسکن در بازار اجاره، به مذاق برخی از موجران خوش نیامده است. البته برخی از مستأجران ناخلف نیز با سوءاستفاده از حمایت قانون ستاد مقابله با کرونا بنای ناسازگاری با صاحب‌خانه‌ها را گذاشته‌اند. قانون برای رسیدگی به تخلفات و خواسته‌های این دو گروه، مراجعه به شورای حل اختلاف را تجویز کرده و آنگونه که ازجمعیت حاضر در مجتمع‌های شورای حل اختلاف برمی‌آید، سطح تنش در بازار اجاره به‌دنبال ادامه‌دار شدن قانون تمدید اجباری قراردادها به‌شدت افزایش پیدا کرده است.

۹ استثنا برای حکم تخلیه

بیش از یک سال است که ستاد مقابله با کرونا برای حفاظت از اقشار کم‌درآمد در بازار اجاره، مصوبه‌ تمدید اجباری قراردادهای اجاره‌بهای مسکونی با نرخ مشخص را ابلاغ کرده و امسال نیز با تمدید دوباره مصوبه قبلی، سیاست جلوگیری از وقوع بحران در بازار اجاره را پیگیری کرده است. به‌واسطه این مصوبه که تا ۳‌ماه پس از عادی شدن شرایط کرونا، ماده ۳ قانون روابط موجر و مستأجر را معلق می‌کند، همه قراردادهای اجاره سررسید شده در دوره کرونا باید درصورت تمایل مستأجر برای یک سال دیگر تمدید شود. سقف افزایش نرخ اجاره‌بها در این قراردادها برای تهران ۲۵ درصد، شهرهای بزرگ ۲۰ درصد و سایر نقاط شهری ۱۵ درصد تعیین شده؛ اما توافق موجر و مستأجر در قیمت‌های بالاتر نیز بلامانع است. در این مصوبه، ۹ استثنا نیز مدنظر قرار گرفته که صاحب‌خانه می‌تواند حکم تخلیه ملک خود را با اثبات آنها دریافت کند و همین مسئله پای تعداد بیشتری از موجران و مستأجران را به شورای حل اختلاف باز کرده است.

 

چنانچه مالک، به‌منظور تخریب واحد مسکونی، احداث ساختمان جدید و یا تعمیرات اساسی واحد مسکونی، پروانه ساختمانی یا پروانه تعمیرات اساسی اخذ کرده باشد.

چنانچه مستأجر تا یک‌ ماه پس از تمدید قرارداد اجاره جدید، براساس مستندات مثبته و به تشخیص مرجع صالح رسیدگی‌کننده، مابه‌التفاوت مال‌الاجاره را به موجر پرداخت نکرده باشد.

 

املاک مورد اجاره که قبلاً یا در مدت تمدید قرارداد به‌طور قطعی و رسمی مورد معامله قرار گرفته باشند، مستأجر باید ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ انتقال سند رسمی نسبت به تخلیه و تحویل آن اقدام کند.

چنانچه مستأجر با افزایش مبلغ اجاره با نرخ‌های فوق‌الذکر موافقت نکند، به تشخیص مرجع صالح رسیدگی‌کننده، واحد قابل تخلیه است.

مستأجرانی که در دوره قرارداد اجاره براساس این مجوز، به تشخیص مرجع صالح رسیدگی‌کننده به تعهدات خود عمل نکنند و موجب تضییع حقوق موجر شوند مشمول این مصوبه نخواهند شد.

چنانچه موجر و افراد تحت تکفل وی صرفاً مالک همین واحد مسکونی مورد اجاره بوده و نیاز (مالک و افراد تحت تکفل) موجر به ملک مسکونی مورد اجاره برای سکونت، توسط مرجع صالح رسیدگی‌کننده احراز شود.

چنانچه بنا به تشخیص مرجع صالح رسیدگی‌کننده، رفتار مستأجر خلاف عرف عمل کرده و باعث شکایت سایر ساکنان واحدهای مسکونی باشد.

چنانچه مستأجر در دوران استفاده از واحد مسکونی استفاده غیر و یا خلاف تعهدات مقرر در اجاره‌نامه اعم از کاربری کند.

چنانچه مستأجر در دوره قبل نسبت به ایفای تعهدات (پرداخت به‌موقع اجاره‌بها، هزینه شارژ و …) اقدام نکرده و موجب ضرر و زیان قابل‌ملاحظه موجر (به تشخیص مرجع صالح رسیدگی‌کننده) شده باشد.

تخلیه فقط با حکم شورا

نکته قابل‌توجه این است که حتی در ۹ مورد استثنایی که ستاد مقابله با کرونا برای صدور حکم تخلیه درنظر گرفته، این حکم باید توسط شورای حل اختلاف و پس‌از احراز شرایط صادر شود. همین مسئله باعث شده صاحب‌خانه‌هایی که خواستار تخلیه ملک خود هستند به شورای حل اختلاف مراجعه کنند و مستأجران نیز برای جلوگیری از صدور حکم تخلیه وارد عمل شوند. در مواردی نیز مستأجران دست پیش گرفته‌اند و به‌واسطه مخالفت صاحب‌خانه با تمدید قرارداد، آمادگی خود برای تمدیدی قرارداد با شرط افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌بها را به اطلاع شورا رسانده‌اند تا امکان تمدید قرارداد فراهم شود. در این وضعیت، مالک یا باید مدارکی برای اثبات یکی از ۹ شرط استثنا را به شورا ارائه کند یا شورا حتی به‌صورت غیابی رأی به تمدید قرارداد خواهد داد. گزارش میدانی همشهری از مجتمع‌های شورای حل اختلاف شهر تهران حاکی از این است که مراجعه موجر و مستأجر به این شورا برای حل اختلاف در دوره کرونا افزایش پیدا کرده و این مراجعه در سال‌جاری به‌مراتب از سال قبل بیشتر است. مسئول دفتر یکی از مجتمع‌های شورای حل اختلاف می‌گوید: به‌دلیل افزایش شکایت‌ها، روال رسیدگی به این اختلافات که قبلاً تا ۲‌ روز به‌طول می‌انجامید، حالا به چند هفته می‌رسد و معطلی مراجعه‌کنندگان افزایش پیدا می‌کند. به‌گفته او، در این مجتمع، حدود ۲۵ درصد پرونده‌های مربوط به قرارداد اجاره به صدور حکم تخلیه منجر شده است.

شکایت از بدعهدی مستأجران

اظهارات مسئول دفتر یک مجتمع شورای حل اختلاف تهران حاکی از این است که بیش از نیمی از شکایت‌های ارائه شده در حوزه قرارداد اجاره‌ به این مجتمع مبتنی بر بدعهدی مستأجر در ایفای تعهدات خود یا نارضایتی ساکنان ساختمان از مستأجر بوده است که البته این موضوع در کمتر از یک‌سوم این شکایت‌ها برای قاضی شورای حل اختلاف احراز شده است و مابقی یا با توافق موجر و مستأجر مصالحه شده یا به صدور رأی تمدید انجامیده است. او که به‌دلایل شغلی حاضر به انتشار نام خود نیست، به همشهری می‌گوید: موجران برای ثبت شکایت باید از طریق دفاتر قضایی اقدام کرده و با پیگیری ابلاغیه‌های سامانه ثنا، در زمان مقرر به مجتمع قضایی معرفی شده از سوی سامانه مراجعه کنند تا به شکایت آنها رسیدگی شود.

توفیق اجباری برای توافق

در هوای گرم تابستان و در شرایطی که پیک پنجم کرونا همچنان قربانی می‌گیرد، ازدحام جمعیت در مجتمع شورای حل اختلاف بیش از میزانی است که در پروتکل‌های احتیاطی وزارت بهداشت توصیه شده است. کارمند یکی از مجتمع‌های شورای حل اختلاف تهران در گفت‌وگوی تلفنی با همشهری می‌گوید: بخشی از این شلوغی ناشی از مراجعه حضوری افراد برای کسب اطلاع از نحوه شکایت است و برخی نیز افراد دیگری را همراه خود می‌آورند درحالی‌که فقط خود موجر و مستأجر اجازه حضور در جلسه شورای حل اختلاف را دارند. به‌گفته او، به‌دلیل کثرت شکایت‌ها و شلوغی مجتمع‌ها، اغلب جلسات رسیدگی طبق زمان اعلام شده در ابلاغیه برگزار نمی‌شود و افراد گاهی چند ساعت باید منتظر بمانند و همین مسئله باعث شده ازدحام در مجتمع‌ها غیرعادی به‌نظر برسد. البته رعایت پروتکل‌های بهداشتی ازجمله زدن ماسک الزامی است و اغلب مراجعه‌کنندگان نیز رعایت می‌کنند؛ اما بازهم مراجعه به این مراکز بیش از شرایط عادی است.

کفش آهنی بپوشید یا وکیل بگیرید

روی در و دیوار محدوده مجتمع شورای حل اختلاف، نوشته‌های زیادی در مورد وکالت و ارائه مشاوره دیده می‌شود و جالب اینکه تعداد اعلامیه‌های «وکالت برای حکم تخلیه» نیز کم نیستند. یکی از مالکانی که برای دریافت حکم تخلیه ملک خود به شورا مراجعه کرده، در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: رسیدگی شورای حل اختلاف نسبت به روند دادگاه‌ها خیلی سریع‌تر است اما به‌هرحال این هم کار اداری محسوب می‌شود و آدم باید اعصاب آهنی داشته باشد که پیگیری کند. او که گویا نتوانسته قاضی شورا را برای صدور حکم تخلیه قانع کند، می‌افزاید: مستأجر من به خانه‌ آسیب‌زده و اجازه تعمیر هم نمی‌دهد تا جایی که صدای ساکنان آپارتمان طبقه پایین هم درآمده؛ اما قاضی می‌گوید برای اثبات این ادعا یا باید استشهاد ارائه شود یا ۲ نفر از ساکنان آن ساختمان با سند سکونت یا مالکیت نسبت به این ماجرا شهادت بدهند و برای این کار ۲ هفته فرصت داده است. این فرد می‌گوید: وقتی تورم صددرصد بالا رفته، دولت حق ندارد از جیب کسی که با اجاره خانه امرارمعاش می‌کند به مستأجر صدقه بدهد و او را رودرروی صاحب‌خانه قرار دهد. فرد دیگری نیز می‌گوید که آپارتمان خود را اجاره داده و در آپارتمان بزرگ‌تری اجاره‌نشین شده و حالا مجبور است به خانه خود برگردد اما مستأجر می‌گوید طبق قانون باید این قرارداد یک سال دیگر تمدید شود. او می‌افزاید: قرارداد ما آخر شهریور تمام است و مستأجر برای اینکه دست پیش را بگیرد به شورای حل اختلاف آمده و خواستار تمدید قرارداد شده است. این فرد اظهار می‌کند فقط به‌دلیل این که حوصله دادگاه و شورای حل اختلاف را نداشته با صاحب‌خانه خود درگیر نشده و الآن باید برای تخلیه خانه خود کفش آهنی بپوشد و از پله‌های شورای حل اختلاف بالا و پایین برود.

تخلیه ملک با فروش صوری

یکی از مواردی که صدور حکم تخلیه به نفع مالک را مستثنا می‌کند، فروش ملک در زمان اجاره است؛ اما آنگونه که برخی از مراجعه‌کنندها به شورای حل اختلاف می‌گویند و البته مشاوران املاک نیز تأیید می‌کنند، این مسئله باعث شده برخی از مالکان با قبول هزینه‌های نقل‌وانتقال ملک، مقدمات دریافت حکم تخلیه را فراهم آورند. یکی از مستأجرانی که به مجتمع شورای حل اختلاف نظام‌آباد مراجعه کرده، می‌گوید: پس‌ازاینکه پیشنهاد افزایش ۷۰ درصدی اجاره را رد کرده، به شورای حل اختلاف فراخوانده شده و اینجا گفته‌اند که به‌دلیل فروش ملک و انتقال سند قطعی، باید خانه را تخلیه کند. او این اقدام مالک را یک نوع خصومت عنوان می‌کند؛ چراکه هزینه انتقال سند عملاً افزایش ۷۰ درصدی اجاره‌بها را نیز خنثی می‌کند و موجر فقط برای بلند کردن مستأجر این کار را انجام داده است. مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران نیز رواج فروش صوری املاک برای دریافت حکم تخلیه را تأیید می‌کند و به همشهری می‌گوید: مصوبه ستاد مقابله با کرونا در بازار اجاره دردسرساز شده و کارکرد بازار را به هم ریخته است؛ برای همین برخی مالکان که به هر دلیلی خواستار تخلیه ملک خود هستند و طبق مصوبه ستاد مقابله با کرونا قادر به انجام این کار نیستند، با فروش صوری ملک به آشنایان و افراد امین، حکم تخلیه را می‌گیرند. 

در اکوایران ببینید : چطور خانه متری بخریم؟

مطالب پیشنهادی اخبار مسکن

ادامه اخبار مسکن
8 ساعت پیش
8 ساعت پیش
8 ساعت پیش
18 ساعت پیش
19 ساعت پیش
20 ساعت پیش
22 ساعت پیش
22 ساعت پیش
23 ساعت پیش
1 روز پیش
1 روز پیش
1 روز پیش
1 روز پیش
1 روز پیش
1 روز پیش
1 روز پیش
2 روز پیش
3 روز پیش
3 روز پیش
3 روز پیش
3 روز پیش
3 روز پیش
3 روز پیش
3 روز پیش
3 روز پیش
3 روز پیش
4 روز پیش
4 روز پیش
4 روز پیش
4 روز پیش
4 روز پیش
4 روز پیش
4 روز پیش
4 روز پیش
4 روز پیش
4 روز پیش
5 روز پیش
5 روز پیش
5 روز پیش
5 روز پیش
5 روز پیش
5 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
6 روز پیش
7 روز پیش
7 روز پیش
7 روز پیش
7 روز پیش
7 روز پیش
7 روز پیش
7 روز پیش
7 روز پیش
7 روز پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
1 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
جدیدترین پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت آیت‌الله حسن‌زاده آملی قرار عاشقانه یک جنگجوی طالبان در کابل جنجال به پا کرد+ عکس زمان نام نویسی پذیرفته شدگان کنکور اعلام شد/تشریح جزئیات ثبت نام کارنامه علمی پذیرفته شدگان کنکور تا پایان هفته منتشر می شود معاون هنری وزیر ارشاد تغییر کرد رونمایی از ۱۲ عنوان کتاب «نشر شاهد» اجرای قانون مالیات بر خانه و ماشین های لوکس چه شد؟ صدا و سیما، فقط یک راه‌حل دارد چرا جبهه اصلاحات پذیرای اصولگرایان است؟ پوچتینو: با آمادگی بالا به مصاف سیتی می رویم کدام خودورها وارد بازار ایران می شود؟ خریداران بورس بر موضع خود باقی می مانند؟ پیش بینی بورس امروز/ جدال روندها در بازار سهام تکرار فینال جام جهانی و فوتسال قهرمانی اروپا در لیتوانی هراس بانک مرکزی از کاهش عرضه دلار قیمت سکه و دلار در اتاق انتظار زمان ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور اعلام شد/تشریح جزئیات ثبت نام نقل قول کیهان از یک خبرنگار غربی بدون ذکرنام؛ گفت اگر نامش را بیاوریم تکذیب می‌کند پاتک «خوش‌‌لباس‌ها» به نمایندگان مجلس! تکرار سنت خاتمی توسط رئیسی! صدور کیفرخواست ضارب چهارراه میدان گرگان دولت آمریکا باید رفتارش در مقابل ایران را تغییر دهد تاریخ سازی کورتوا با رئال ابراز رضایت  آنچلوتی با وجود توقف برابر ویارئال عذرخواهی پله از مسی به خاطر تبریک دیر هنگام! "گربه" اوکراینی در لندن جاشوا را زمین گیر کرد فرصت‌سوزی رئال مادرید مقابل ویارئال نایب قهرمان المپیک و هم تیمی تختی درگذشت واکنش جالب نماینده کوبا در مواجهه با نماینده اسرائیل در سازمان ملل صفحه اول روزنامه‌های 4 مهر 1400 آخرین تحلیل مکتوب مرحوم هاشمی رفسنجانی درباره جنگ 8 ساله انتقاد جمهوری اسلامی از بزک کردن چهره طالبان توسط صدا وسیما با درگذشت آیت‌الله حسن زاده آملی حوزه‌های علمیه ذخیره ارزشمندی از دست دادند دست وزارت ورزش از مجمع کدام فدراسیون‌ها کوتاه ماند؟ استمرار آموزش مجازی،آفت آموزش عالی طی سال‌های آینده/دانشگاه بدون حضور دانشجویان روح ندارد اثربخشی واکسن کرونا از چه زمانی آغاز می‌شود و تا چه زمانی ماندگار است؟ یاوه گویان جمهوری آذربایجان نمی‌توانند بین مسلمانان اختلاف افکنی کنند مرادی: باید جلوی هر نوع افزایش قیمت کالاها گرفته شود طراحی و ساخت ۳۷ پارک آبخیز جدید در کشور با تغذیه صحیح، از آسیب به DNA جلوگیری کنید نکاتی درباره اهمیت تزریق واکسن کرونا در بیماران قلبی_عروقی امیر عبداللهیان نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد حمایت از صنعت ورزش باعث اشتغال جوانان ورزشکار می‌شود استفاده از گازهای گلخانه‌ای برای بازگشت فضانوردان از مریخ قیمت سکه و دلار در اتاق انتظار/پیش بینی بازار ارز و سکه از توافق هسته ای لژیونرها در دوبی به تیم ملی ایران ملحق می‌شوند سریال ها تنش زا شده اند/تا پایان کرونا بازی نمی کنم ۷ الزام برای تحول در نظام آموزش و پرورش گیر و گور مشکلات جوانان؛ مقصر را پیدا کنید کسب عنوان سوپر استاد بزرگ شطرنج توسط پرهام مقصودلو برگزاری اولین رویداد هفتگی برای شبکه‌سازی در حوزه انرژی در کشور گرانترین فیلم های تاریخ نگاهی به ۷ اثر پاییزی از هنرمندان ایرانی بورس چگونه سبز شد؟ سارا قمی: آبرو و غرور از دست رفته ما برگشت/ دختران فوتبالیست گل کاشتند جلوی ضرر را از هر کجا که بگیری منفعت است نتفلیکس ساخت فصل سوم سریال The Witcher را تایید کرد ویدیو: گیم‌پلی واقع‌گرایانه‌ RIDE 4 باعث تعجب گیمرها شده است حمایت روسیه از دولت رئیسی/آمریکا تحریم‌ها را بردارد بدشانسی جهانبخش برای اولین گل فصل نتایج نهایی کنکور سراسری اعلام شد «علامه» زنده است؛ به مسافرت رفته ... دانشگاه‌های ژاپن و عدم تمایل به بازگشایی حضوری! رویترز مدعی شد: توافق سواپ نفت میان ایران و ونزوئلا قیمت طلا این هفته محک می‌خورد بیانیه رسمی گیگابایت برای دو منبع تغذیه «GP-P850GM» و «GP-750GM» کدام خودورها وارد بازار ایران می شود؟/منتظر خودروهای لوکس نباشید چین به استقبال مدیر هواوی رفت بررسی همکاری وزارت ارشاد و ارتش ۹۸درصد پروازهای اربعین به نرخ مصوب فروخته شد/ ایرلاین‌ها مقصر گرانفروشی نیستند! برنامه‌ریزی برای بازگشت زائران با ۲۵۰۰ اتوبوس/ احتمال بازگشایی شلمچه و چذابه نقره داغ دوشغله‌ها در انتخابات نظام مهندسی شرط «ولی نصر» برای احیای برجام افتتاح هتل برای زنبورها! آلومینیوم ۲ بازیکن دیگر جذب کرد «فرهنگ ایمنی»؛ عبارتی آشنا اما کمتر پرداخته شده از ظاهر وزمیر در سریال The Witcher رونمایی شد زهره کودایی؛ دروازه‌ای از طلا و توری پر از مروارید چرخش بشاگردی از مسجد سلیمان به هوادار(عکس) پورحمیدی با آلومینیوم قرارداد بست(عکس) پی‌اس‌جی 2-0 مون‌پلیه: بردهایی که دلگرم کننده نیست مهاجم جنوبی شهرخودرو شاگرد خطیبی شد آمریکا طالبان را به رسمیت شناخت ؟ + فیلم اولیانوف: تاخیر بیشتر در آغاز مذاکرات می‌تواند فضا را برای احیای برجام نامساعد کند نتفلیکس دو کلیپ از فصل دوم سریال The Witcher منتشر کرد پیش بینی سرماخوردگی های شدید با کاهش محدودیت های اجتماعی تغییرات در کادر فنی استقلال/ طاهری جای امیری را گرفت توافق آجورلو با مجیدی برای همکاری سه ساله پایان سفر امیرعبداللهیان به نیویورک ادامه پیروزی های پیاپی پاری سن ژرمن برنامه مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی فوتسال رئال 0-0 ویارئال: نوار پیروزی‌ها پاره شد پیش بینی بورس فردا 4 مهر 1400/ خریداران بر موضع خود باقی می مانند؟ شکست دورتموند و پیروزی پر گل لایپزیگ در بوندسلیگا تریلری از اقتباس انیمیشنی بازی League of Legends منتشر شد سرمایه گذاری روی واکسن برکت فعلا به نتیجه نرسید چه کسی جانشین مرکل می شود؟+فیلم پیام جامعه روحانیت مبارز در پی درگذشت آیت‌الله حسن زاده آملی میراث فرهنگی ایران در برزخ است آتش سوزی در مناطق جنگلی درازنو