نقد و بررسی نسخه موبایل بازی Dead Cells؛ پیکسل های رنگی با روحی سیاه

یکی از اصلی‌ترین مشکلات بازی‌های گوشی‌های هوشمند، سادگی بیش از حد آن‌ها و نبود چالش خاص می‌باشد که بسیاری از گیمر‌ها را از تجربه عناوین این پلتفرم دلسرد...

یک شنبه 1400/03/23 05:10 دسته بندی: نقد و بررسی بازیها کد خبر: 88530 نقد و بررسی نسخه موبایل بازی Dead Cells؛ پیکسل های رنگی با روحی سیاه

یکی از اصلی‌ترین مشکلات بازی‌های گوشی‌های هوشمند، سادگی بیش از حد آن‌ها و نبود چالش خاص می‌باشد که بسیاری از گیمر‌ها را از تجربه عناوین این پلتفرم دلسرد می‌کند. با توجه به وضعیت فعلی سخت‌افزار گوشی‌ها، آن‌ها به قدری قدرتمند شده‌اند که می‌توانند بازی‌های کنسولی هم اجرا کنند، شرکت Motion Twin از همین موضوع نهایت بهره را برد و ساخته باکیفیت خودش، یعنی Dead Cells را برای گوشی‌های هوشمند نیز منتشر کرد، اگر با بازی‌های اسکرولینگ دو بعدی آشنا باشید، قطعا نام Dead Cells هم به گوشتان خورده، عنوانی بسیار چالش‌برانگیز که المان‌های سبک هک‌اند‌اسلش و نقش‌آفرینی را در قلب خود جای داده‌ و به مبارزات سخت و دشوارش معروف است. تا قبل از انتشار این عنوان برای گوشی‌های هوشمند، به شدت جای یک عنوان سخت و باکیفیت برای این پلتفرم احساس می‌شد، اما دیگر خبری از این کمبود نیست. اگر به دنبال چالش هستید و می‌خواهید یک عنوان Rogue Like ناب را تجربه کنید، حتما در ادامه با نقد و بررسی بازی Dead Cells همراه ما باشید.

داستان؛ احتمالا به آن اهمیت نخواهید داد!

داستان بازی بسیار ساده و بدون هیچ‌گونه روایت خاصی از گذشته شخصیت اصلی شروع خواهد شد و باید خیلی سریع به آموختن کارایی دکمه‌ها و بخش‌های مختلف بپردازید، اما سوال اینجا است که آیا داستان در این بازی مهم است و نقش بزرگی را ایفا می‌کند؟ به شخصه معتقدم داستان در این‌گونه عناوین از اهمیت خاصی برخوردار نیست و تنها یک ابزار برای پیاده‌سازی گیم‌پلی محسوب می‌شود. اواسط بازی آن‌قدر غرق مبارزات جذاب و سخت خواهید شد که اصلا یادتان می‌رود یک داستانی هم وجود دارد!

Dead Cells

ماجراجویی دشوار شما از این مکان آغاز خواهد شد.

در گوشه و کنار محیط‌های بازی  با شخصیت‌ها یا موارد خاص دیگری مواجه خواهید شد که با استفاده از آن‌ها به قسمت کوچکی از داستان بازی پی خواهید برد، اگر واقعا به داستان بازی اهمیت می‌دهید و کنجکاو هستید که بدانید چه اتفاقی در این قلعه عجیب در حال رخ دادن است، باید کل نقشه را بگردید و صبور باشید تا با کنار هم قرار دادن پازل‌ها به داستان اصلی آن پی ببرید. شاید در ابتدا داستان بازی‌ را یک نکته منفی برای بازی به‌شمار بیاورید، اما وقتی به سبک بازی و المان‌های مهم آن دقت کنید، متوجه خواهید شد که نبود یک داستان قدرتمند اصلا و ابدا ضربه‌ای به Dead Cells وارد نکرده است.

گیم‌پلی؛ معنای واژه فوق‌العاده را کاملا درک خواهید کرد

بدون شک بهترین و جذاب‌ترین بخش Dead Cells  مربوط به گیم‌پلی آن می‌شود. ما با عنوانی بسیار سخت و Rogue Like مواجه هستیم که مانند بازی‌هایی مانند dark souls یا bloodborn، سختی مبارزات هسته اصلی گیم‌پلی را تشکیل می‌دهد. سختی به این معنی نیست که شما از مبارزات زده می‌شوید و آن‌ را رها می‌کنید، بلکه کاملا با عکس این قضیه روبه‌رو هستیم و این سختی باعث شده است که لذت مبارزات چندین برابر شود و کشتن حتی یک دشمن معمولی هم به شما حس خوبی منتقل خواهد کرد و به هیچ‌وجه فکر نمی‌کنید که در حال انجام یک کار بیهوده هستید.

Dead Cells

این صحنه را حتما به‌خاطر بسپارید.

مرگ شما در بازی Dead Cells، یعنی باید همه چیز را از ابتدا شروع کنید، البته این یکی از مهم‌ترین المان‌های سبک Rogue Like می‌باشد و وجود چنین سیستمی در بازی کاملا عادی است. وقتی در حال تجربه چنین عنوانی هستید، انتظار دارید که روند مراحل به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که تجربه چندباره آن‌ها از ابتدای مسیر خسته کننده نباشد، باید این مژده را به شما بدهم که سازندگان کاملا به این موضوع اهمیت داده‌اند و مراحل را به‌گونه‌ای طراحی کرده‌اند که مکان تله‌ها و دشمنان، با هر بار کشته شدن شما عوض شود تا هیچ‌وقت با یک مرحله تکراری مواجه نشوید.

تنوع دشمنان به‌قدری بالا است که پی بردن به نقطه ضعف و نحوه ضربه زدن به آن‌ها کار سختی است و باید چندین بار با آن‌ها مبارزه کنید تا پی به این مسائل ببرید، بعضی از آن‌ها کند هستند، ولی یک ضربه آن‌ها شما را خواهد کشت یا دشمنانی وجود دارند که سرعت بالای آن‌ها شما را کلافه خواهد کرد، اما قدرت ضربه‌شان زیاد نیست. به تمامی این مسائل اشاره کردم تا بگویم که ویژگی‌های متنوع دشمنان باعث شده است که قدرت آن‌ها متعادل باشد و شاهد دشمنانی فوق‌العاده ضعیف یا قوی نباشیم، همه آن‌ها می‌‌توانند برای شما دردسر‌ساز شوند، اما کشتن آن‌ها کار غیرممکنی نیست. گاهی اوقات تراکم دشمنان در یک قسمت از بازی به‌قدری زیاد می‌شود که جرعت نمی‌کنید به آن‌ها نزدیک شوید، به هرحال می‌توانید از کنار آن‌ها بگذرید و بی‌خیال منابع آن قسمت شوید.

Dead Cells

هرجور که دلتان بخواهد می‌توانید به تجربه این بازی بپردازید، همه‌چیز به خودتان بستگی دارد.

تنوع سلاح‌ها این امکان را به شما می‌دهد تا طبق سلیقه خودتان به تجربه بازی بپردازید، فرقی نمی‌کند که طرفدار سلاح‌های کند یا سریع باشد، هرگونه شمشیر، نیزه و … در Dead Cells وجود دارد که باید آن‌ها را به دست آورید، هم‌چنین بمب‌ها و تله‌هایی در اختیار دارید که استفاده از آن‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و با کمک آن‌ها قادر هستید کمی از سختی مبارزات بکاهید. شاید در ابتدا استفاده از زره‌های جدید یا شیلد چندان اهمیت خاصی نداشته باشد، اما رفته رفته با قدرتمند‌تر شدن دشمنان، استفاده از یک شیلد مناسب می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند، پس بهتر است از هر امکاناتی که در اختیار دارید استفاده کنید تا دچار دردسر نشوید، یا بهتر است بگویم تا کمتر دچار دردسر شوید.

در طول بازی با چندین باس مبارزه خواهید کرد که از بین بردن آن‌ها اصلا کار آسانی نیست و باید چندین دقیقه با آن‌ها کلنجار بروید تا متوجه شوید دقیقا کی و به چه صورت به آن‌ها ضربه بزنید. طراحی آن‌ها نیز از تنوع فوق‌العاده‌‌ای برخوردار است و همه آن‌ها سبک مبارزه خاص خودشان را دارند که همین موضوع باعث می‌شود دلتان بخواهد تا همیشه با باس‌های زیادی رو‌به‌رو شوید، ولی متاسفانه تعداد آن‌ها زیاد نیست و با توجه به پتانسیل بالای محیط و مراحل بازی Dead Cells، می‌شد انتظار داشت که تعداد باس‌ها بیشتر باشد، با این حال نمی‌توان این موضوع را یک مشکل بزرگ به حساب آورد.

Dead Cells

مبارزه با باس‌ها بسیار دشوار بوده و از پای درآوردن آن‌ها چالش سختی خواهد بود.

جایگیری دکمه‌ها را می‌توان تنها نکته منفی این بخش از بازی Dead Cells دانست، در صفحه گوشی خود تعداد زیادی دکمه خواهید دید که از نظر ظاهر بسیار شبیه به یک‌دیگر هستند و جایگیری آن‌ها نیز زیاد مناسب نیست و بعضا کار با آن‌ها دشوار می‌شود، بازی به تنهایی سخت است، حال کنترل دشوار هم به آن اضافه کنید تا دقیقا منظور من را از این مسئله متوجه شوید. اتصال یک کنترلر به گوشی این مشکل را کاملا حل خواهد کرد، اما همه ما می‌دانیم که اکثر کاربران گوشی‌های هوشمند امکان اتصال کنترلر به گوشی خودشان را ندارند و به همین دلیل، سازندگان باید بیشتر بر روی جایگیری و طراحی دکمه‌ها کار می‌کردند.

تنها کلمه فوق‌العاده می‌تواند گیم‌پلی و مبارزات بازی را توصیف کند، این بخش به غیر از یک مشکل کوچک که به آن اشاره کردیم، دیگر هیچ ایرادی ندارد و به معنای واقعی عالی است.

گرافیک فنی و بصری؛ پیکسل‌هایی که بوی خون می‌دهند

بازی از نظر گرافیک فنی شما را به یاد عناوین کلاسیک خواهد انداخت، بافت‌ها به صورت پیکسلی ساخته شده‌اند و حس و حال جالبی را به شما منتقل خواهند کرد، البته این موضوع به هیچ وجه باعث نشده که بازی در زمینه گرافیک فنی ضعیف باشد، بلکه با همین بافت‌های پیکسلی، جزئیات محیط‌ها در سطح بسیار خوبی قرار دارند و حتی Dead Cells  را باید در حد و اندازه‌های استاندارد‌های نسل هشتم دانست. محیط‌های بازی، به‌خصوص هنگام مبارزات بسیار شلوغ خواهند شد و در خیلی از مواقع شاهد افت فریم‌های شدیدی هستیم، بنابر‌این پیشنهاد می‌کنم که بازی Dead Cells را حداقل در گوشی‌های میان‌رده تجربه کنید، زیرا نمونه‌های پایین‌رده در اجرای آن به مشکل خواهند خورد و قطعا تجربه روانی نخواهید داشت.

وقتی تازه بازی را شروع می‌کنید، رنگ‌بندی چیزی است که در نگاه اول به آن توجه خواهید کرد، سازندگان به خوبی از رنگ‌ها برای ساخت یک محیط چشم‌نواز استفاده کرده‌اند، البته این رنگ‌بندی‌ها بسیار هوشمندانه نیز هستند، مثلا دشمنان سریع دارای رنگ‌های روشن مثل سبز می‌باشند که به ویژگی‌ آن‌ها شباهت بیشتری دارد، یا دشمنان قدرتمند که جثه بزرگی دارند، دارای رنگ‌‌های تیره‌تر هستند.

Dead Cells

رنگ‌های متنوع باعث شده که محیط‌های بسیار چشم‌نوازی به‌وجود بیایند.

طراحی سلاح‌ها، دشمنان، باس‌ها و در کل هرچیزی که فکرش را بکنید در سطح بسیار خوبی قرار دارد و به هیچ وجه نمی‌توان ایرادی به آن‌ها وارد کرد. فقط کافی است چند لحظه بازی را رها کنید و به محیط‌‌های مختلف نگاهی دقیق بیندازید، آن‌قدر جزئیات جذابی خواهید دید که در کمتر عنوانی در پلتفرم گوشی‌های هوشمند شاهد این حجم از نکات ریز و جزئیات هستیم و باید بازی Dead Cells را یکی از زیبا‌ترین عناوین این پلتفرم دانست.

موسیقی و صداگذاری؛ فراتر از انتظار

از همان اول که موسیقی منو پخش می‌شود، متوجه خواهید شد که بازی Dead Cells قرار است در این زمینه فوق‌العاده باشد، به شخصه به بهانه تنظیمات گرافیکی، دقایق زیادی در منوی بازی را در حال گوش دادن به موسیقی بسیار جذاب آن گذراندم، این سطح از کیفیت فوق‌العاده در طول بازی هم حفظ می‌شود و علاوه بر منو‌ها، در هر قسمت موسیقی‌های بسیار زیبایی وجود دارند که به خوبی شما را غرق خود خواهند کرد و باعث می‌شوند که هیجان بی‌نظیری را تجربه کنید. باید نوازندگان این بازی را برای خلق چنین آواهای فوق‌العاده‌ای تحسین کرد.

Dead Cells

فقط می‌توانم بگویم که موسیقی این منو خارق‌العاده است.

شاید نتوان صداگذاری بازی را خارق‌العاده دانست، به هرحال ایراد خاصی هم به آن وارد نیست و تمام آن چیزی که شما نیاز دارید را در خود جای داده است. همانند تمامی عناوین این سبک، دیالوگ‌ها صداگذاری نشده‌اند و به‌صورت متن به نمایش در می‌آیند که البته موضوع مهمی نیست و لطمه‌ای به تجربه بازی وارد نمی‌کند.

سخن آخر

بازی Dead Cells یک شاهکار است و تجربه آن برای تمامی گیمر‌های گوشی‌های هوشمند می‌تواند بسیار جذاب باشد. اگر از دوستداران عناوین هاردکور هستید و از آسانی بازی‌های گوشی‌ها خسته شده‌اید، Dead Cells دقیقا همان چیزی است که شما نیاز دارید.


نکات مثبت:

مبارزات چالش‌برانگیز و سخت.

بازی کاملا ارزش تجربه دوباره را دارد.

طراحی و تنوع عالی سلاح‌ها، دشمنان، محیط‌ها، باس‌ها و …

بازی در زمینه جلوه‌های بصری شاهکار می‌باشد.

موسیقی‌های فوق‌العاده گوش‌نواز که همخوانی بسیار خوبی با اتمسفر بازی دارد.

نکات منفی:

شکل و جایگیری دکمه‌های کنترل می‌توانست بهتر باشد.

امتیاز گیمفا


مطالب پیشنهادی نقد و بررسی بازیها

ادامه نقد و بررسی بازیها
16 ساعت پیش
3 روز پیش
4 روز پیش
4 روز پیش
5 روز پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
2 هفته پیش
3 هفته پیش
3 هفته پیش
4 هفته پیش
4 هفته پیش
4 هفته پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
2 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
4 ماه پیش
5 ماه پیش
5 ماه پیش
5 ماه پیش
5 ماه پیش
5 ماه پیش
5 ماه پیش
5 ماه پیش
5 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
6 ماه پیش
جدیدترین Xbox and Bethesda Showcase | از بازی جدید Redfall رونمایی شد بیت کوین با ایلان ماسک به صحنه برگشت اتفاقی بی نظیر برای بیت کوین پس از 4 سال/ ارمغان آمارها برای قیمت طلا صاحبخانه‌ها سقف اجاره‌بها را شکستند+ قیمت معرکه گیری پر طرفدار جهانبخش (عکس) نقشه زیرکانه زنیت برای حفظ سردار آزمون  لوکاکو: به خاطر اریکسن خیلی گریه کردم هفته 29ام لیگ یک در 8 زمان مختلف!  علی بیرو و کلین شیت حیاتی؛ در راه است  هدیه هنگفت مانه برای ساخت بیمارستان در کشورش شکست یاران نوروزی‌نژاد در بوندسلیگای آلمان فروش آثار هنری سریال «فِرندز» با رمزارز بازار کار ترکیه هر روز بدتر از دیروز! مشکلات لاستیکی کامیون‌داران همچنان پابرجا/ گرانی باوجود کاهش نرخ ارز Xbox and Bethesda Showcase | تاریخ انتشار بازی Age of Empires 4 مشخص شد ساروی با شکست بالی المپیکی شد/ پایان کار فرنگی کاران ایران با ۲ طلا و ۲ نقره احتمال تعلیق تولید گوشی ارزان قیمت جدید سامسونگ عارضه "آپنه خواب" چه نشانه هایی دارد؟ کامبک بیتکوین با ایلان ماسک تورم سوییس بلاخره مثبت شد! از گم‌شده‌ وعده‌های انتخاباتی چه خبر؟ این یک مبارزه است پس ادامه می‌دهیم! آیا دوران طلایی گاز طبیعی به پایان رسیده است؟ کدام وام کرونایی؟ /فهرست پرداختی‌ها را اعلام کنید لزوم ساماندهی محدوده خلازیر بدون نگاه سلبی شکست لحظه آخری مس برابر الکویت اسامی فرنگی کاران اعزامی به المپیک اعلام شد پاسخ رهبر انقلاب درباره نظر نهایی شورای نگهبان بازی Marvel’s Guardians of the Galaxy معرفی شد از طرح بیمه کارگران ساختمانی چه خبر؟ تلاش کردیم ظرفیت‌های گردشگری منطقه آذربایجان را تقویت کنیم وضعیت امسال اقتصادهای بزرگ جهان چگونه خواهد بود؟ باکس آفیس هفته: صدرنشینی غیر منتظره یک مکان ساکت ۲ فوری/پاسخ رهبر انقلاب درباره نظر نهایی شورای نگهبان درباره ردصلاحیت کاندیداها تحقق حمایت از تولید با ساخت قطار ملی در کشور تلاش شورای شهر تهران برای احداث بیمارستان در منطقه 19 پشت‌صحنه‌های «مارمولک» به شبکه خانگی می‌آید شناخت‌نامه زندگی پرندگان در بازار بازپخش سریال «کارآگاه علوی» در آی‌فیلم زندگی درویش‌مسلکانه تبدیل موشک به اثر هنری اکران آنلاین فیلمی با تهیه‌کنندگی فاطمه معتمد آریا تجربه جهانی از مناظره‌های انتخاباتی زاکانی: پنج نامزد جریان انقلاب به سمت همگرایی روند/آیا باید تا پایان انتخابات در عرصه ماند تمدید قراردادهای اجاره مسکن/ تمدید مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن تا پایان شهریور+ جزئیات وحشت در سه مرحله آماده‌باش دولت‌ها زیان 20 میلیارد دلاری 10 فرمان امنیتی باج‌خواهی سایبری Xbox and Bethesda Showcase | تریلر جدیدی از گیم‌پلی بازی Far Cry 6 منتشر شد سایه کرونا بر مراسم حج مودی در نقش مربی یوگا مرد پشت‌پرده حکومت آینده اسرائیل بدل غربی جاده چینی اعلام حداکثر قیمت هر شانه تخم‌مرغ تخفیف ۲۰درصدی گل‌فروشان قیمت برنج ایرانی باز هم بالا رفت درخواست افزایش قیمت مرغ زنده! موانع توسعه صادرات فرش چطور فرش خوب بخریم تجربه دوچرخه‌سواری در پایتخت خرید 50 دستگاه اتوبوس برقی برای تهران برای حفظ برج آزادی ردیف بودجه در نظر بگیرید شیفت به دوچرخه شکست خورد؟ تسلا فعلا بی‌رقیب خودروهای پرنده تا 2024 می‌آیند حرکت بازار خودرو خلاف جریان حاکم بر نرخ ارز کلید قیمت خودرو گم شد جزئیات تجارت خارجی در ماه دوم رونق تجارت غذا در دوران نااطمینانی طرح مقام‌سازی اقتصاد کشور در برابر تحریم‌ها اجرای پروژه خطوط انتقال 500 و220 کیلوولت شکارپور پاکستان رشد تقاضای جهانی مس تصفیه شده تا سال 2030 رکورد تولید در شرکت آلومینیوم ایران ثبت رکورد تحویل روزانه 3هزار و 752 تن اسیدسولفوریک کارنامه واکسیناسیون در یک نگاه افزایش 72درصدی ضریب پوشش خدمات بیمه‌ای در روستاها ضرورت حمایت از شرکت‌های نوپا توان احداث یک‌میلیون واحد مسکونی در سال فولاد خوزستان به دنبال تولید 25درصدی فولاد کشور راهکار تقویت مقررات‌زدایی احداث 2 هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی 40 هزار میلیارد تومان طلب بخش خصوصی از وزارت نیرو سه رویداد تعاملی بزرگان معدنی تکانه‌های ناپایدار بازارها تراز مثبت شرکت‌های بیمه‌ای در اردیبهشت پرتفوی بزرگان به روایت آمار - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ عوامل سودساز در صنعت بیمه سازِ نا کوک؛ تعیین حسابرس و نرخ حق‌الزحمه آن زمان پرداخت مستمری خرداد 1400 به‌روزرسانی بزرگ‌ترین شرکت‌­های جهان فرصت جهش صنعتی در پساتحریم بازار آتی - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ رشد اندک قیمت‌ها در بازار شمش اثر انتظارات بر بازار پلیمرها بیم و امیدها از بورس و روزهای آینده نبض بازار سهام - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ بیشترین ارزش معاملات روزانه صنایع بورسی - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ تعادل سهام با چاشنی رکود